Son Yazılar


ÜNLÜLER TAKIMI

Adem Kılıççı: Koç Burcu
Berna Öztürk: Boğa Burcu
Fatih Hürkan: Başak Burcu
Furkan Kızılay: Yay Burcu
İlhan Mansız: Aslan Burcu
Sabriye Şengül: Başak Burcu
Seda Demir: Balık Burcu
Çılgın Sedat: Akrep Burcu
Sema Apak: Aslan Burcu
Serhat Akın: İkizler Burcu
Şahika Ercümen: Oğlak Burcu
Tarık Mengüç: Oğlak Burcu
Pınar Saka: Akrep Burcu

GÖNÜLLÜLER TAKIMI

Anıl Karakurt: Boğa Burcu
Berna Keklikler: Balık Burcu
Burçak Tuncer: Yengeç Burcu
Denisa Gültekin: Koç Burcu
Elif Şadoğlu: Yay Burcu
Erdi Ünver: İkizler Burcu
Eser West: Kova Burcu
Fulya Şahin: Yay Burcu
Gökhan Gözükan: Terazi Burcu
Ogeday Girişken: Boğa Burcu
Tuğçe Melis Demir: Kova Burcu
Volkan Çetinkaya: Başak Burcu
Yiğit İzik: Boğa Burcu

Eskiden oyunlar ne güzeldi. Gazetelerden çıkan oyuncaklar ya da oyunlar bizi günlerce kesintisiz oylardı. Kız çocukları bilirler. Gazeteler kağıt bebekler ya da başka bir adıyla Şebnem ya da Ayşegül bebekler verirdi kartondan. Kağıttan elbiseleri vardı. Değiştirir değiştirir giydirirdik. Hepimiz, bütün çocuklar modacıydık. Bazen gazetelerden verilen elbiseler, hayal gücümüze az gelirdi. Biz de kağıtlardan, el işi kağıtlarından , yaldızlı paket kağıtlarından elbiseler yapmaya devam ederdik kağıt bebekler ile. Sonra ufak bir moda defilesi düzenler, evdekilere kıyafetleri gösterirdik kağıt bebekler defilemizi. Oyun bitince, hepsini büyük bir özenle kutuya koyardık. Yırtılmasınlar, zarar görmesinler diye dikkat ederdik. Çünkü biz, 90 lı yılların son çocukları elimizdekilerin değerini bilirdik. Oyunları doyasıya oynar, teknolojiden uzak hayal gücümüzü daha da geliştirirdik. Hayal gücümüzün sınırlarını zorlar, hem el becerimizi hem de mental becerilerimizi geliştirirdik. Ah o eski günler... Şebnem bebeklerden neler neler yapardım.Kağıt bebekler ile oynadığım bir gün rahmetli dedem kaldır şu çöpleri demişti :))) Bir gün boyunca konuşmamıştım... Öyle bir değerliydi yani benim kağıt bebekler im :)
Süngerden puzzle parçaları çıkardı. Bir küp yapmak için bir hafta beklerdik. Çünkü gazete her gün bir tane verirdi. Sonra Ayşegül masal kitapları vardı. Daha neler neler. Şimdi ki nesil bilmiyorlar. Sesini kasete çekmenin verdiği hazzı, Ayşegül'ün macera dolu kitaplarını, kupon biriktirip kendi kendine kazandığın hediyeleri almanın verdiği mutluluğu. Mesela ben en çok Algül ile Akgül masal kitabını severdim. Kibritçi kıza üzülürdüm. Neyse konudan dağılmayayım. Kağıt bebekler diyorduk... Şimdinin moda dünyası o şebnem bebeklere çok şey borçlu :) Ozaman öyle tarz, stil programları yoktu. Jüride bizdik, yarışmacı da :) Finale de biz kalırdık, birinci de biz olurduk :) Öyle internetten giydirme oyunları gibi değildi, emek verirdik, tık tık giydirmez, her elbiseyi tek tek keserdik, üstlerine tutturuduk kağıt bebeklerimize :)
İnternetten para kazanma platformlarına bir yenisi daha eklenmiş. Adgager... Pazarlama dünyasına tüketicileri de katan, onların fikirleri doğrultusunda, ürün ve pazarlama taktiklerini yön veren yeni bir para kazanma platformu. Yeni çıkacak bir ürünün ya da geliştirilmesi istenen ürün ve markaların, son hallerinin nasıl olacağı, nasıl görüneceğini tüketiciler belirleyebiliyor. Adgager ile, pazarlama alanında katkıları olacak tüketicilerin, yaptığı yorumlar ve puanlamalarla hem pazara yön vermesi, hem de para kazanmasına imkan sağlayacak. Bir bakıma pazarlama sektörünün, yani ticaretin kalbine giden yolda jüri üyesi olacaklar :) Kazanılan puanlara Gag adı veriliyor. Bu gaglar; nakit, hediye ya da ödüllere çevriliyor. 1 GAG= 5 TL şeklinde belirlenmiş. 50 TL ve katlarına ulaşan kullanıcıların ücretleri banka hesaplarına yatırılıyormuş. Yorum ve puanlama yapanlara Gager adı verilmiş. Henüz emekleme aşamasında olan Adgager, kullanıcıların güvenini kazandığı takdirde, hızla ilerleme dönemine girebilir. Adgager; anket doldurma, Roomler tarzı uygulamalar gibi, kullanıcılara internetten para kazanma imkanı veriyor. Adgager; kullanıcılardan istediği kişisel bilgiler sebebiyle ki bunun ilk başında TC kimlik numarası geliyor, şimdilik biraz bekleme aşamasında olacak gibi. Umarız güvenilir ve eğlenceli bir ek gelir kapısı olur :)  1. ΔΑΚΗΣ - ΤΣΑΙ ΜΕ ΛΕΜΟΝΙ     Dinle
  2. ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΛΑΪΚΗ - ΔΗΜΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ     Dinle
  3. Νύχτες στην Μύκονο Βίκυ Χαρίτου     Dinle
  4. Κώστας Μπίγαλης - Μικρή Μου Μέλισσα     Dinle
  5. Κακά κορίτσια σαν τον δολοφόνο     Dinle
  6. ΘΑ ΤΑ ΚΑΨΩ - ΔΗΜΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ     Dinle
  7. Seferlis - Einai h pethera mou     Dinle
  8. Κώστας Μπίγαλης - Του Αιγαίου Τα Μπλούζ     Dinle
  9. Χρήστος Κυριαζής - Στο Ημεροβίγλι     Dinle
  10. Χρήστος Κυριαζής - Τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια     Dinle


                            

Vizesiz yolculuk yapılabilen 5 sahil kenti ni sizlerle paylaşmak istiyorum.Vizesiz yolculuk yapılabilen  sahil kentlerinden birincisi; Batum. Yemyeşil doğası ve upuzun kumsalı ile turistleri büyülüyor. Dağlar ve denizi  topraklarında harmanlayan Batum, Gürcistan’ın en tarihi şehri olarak biliniyor. Harika manzaralara rastlayabileceğiniz ve gezmek için sadece bir sırt çantasının yeterli olacağı bir şehir. Türkiye ile sınır komşusu olması da zaman açısından oldukça büyük bir avantaj.  Ilıman bir iklime sahip olmasından ötürü tarih boyunca hep tatil bölgesi olmuş ve çarlık dönemlerinde Ruslar tarafından sıklıkla tercih edilmiş bir yerdir. Seyahat severler için Batum; vizesiz yolculuk yapılabilen sahil kentleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Biraz daha uzaklara gitmek isteyenler için hem lisanının kolaylığı, hem de insanlarının sıcaklığıyla gezginleri kendine çeken Arjantin var listede.

Yine vizeye gerek olmayan Arjantin’in  en büyük şehri  Buenos Aires , doğa ile iç içe ve oldukça uzun bir sahil şeridine sahip. Çoğu ülkeye göre buraya seyahat etmek masraflı olsa da, vizesiz oluşu tercih edilmesi için yeterli oluyor. Güzel havalar anlamına gelen Buenos Aires, ılıman bir iklime sahip. Bu sebeple yaz kış turist çekebiliyor. 

Bir başka vizesiz yolculuk yapılabilenn sahil kenti de, Brezilya/ Rio de Janeiro.  İlk başta turistleri kendine çeken özelliği, dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Dostluk ve barış teması üzerine kurulu olan bu karnaval, nefes kesen dansları ve kostümleriyle gelenlere unutamayacakları  anlar yaşatıyor.  Tarihinde olimpiyatlara da ev sahipliği yapmış olan bu şehir, tropikal bir iklime sahiptir. Dünyaca ünlü birçok plajı vardır.

 Kuzeye doğru gidildiğinde, karşımıza çıkan bir başka sahil kenti ise; Ukrayna/ Odessa. İklim olarak ılıman ve karasal iklimi yaşayan Odessa’ya Haziran- Eylül ayları arasında  gidilmelidir. İstanbul’dan Odessa’ya feribotla gitme imkanı da bulunmaktadır. Tek sorun; zaman. Çünkü feribotla yolculuk, ortalama 36 saat kadar sürmektedir. Odessa,  görkemli ve düzenli  bir şehir yapısına sahiptir. Hareketli gece hayatı ve dinamiğin düşmediği plajları sebebiyle kuzeyde bile olsa, seyahat edenler için, gidilmesi gereken vizesiz sahil kentleri arasında yer alıyor. 

Son olarak bir başka vize gerektirmeyen sahil kenti de, Orta Amerika’ da bulunan;  Belize.  Küçük bir ülke olsa da, Tropik ormanları, turkuvaz  renginde olan suları ve etrafında bulunan adacıkları ile şahane bir sahil kenti. Belize, birbirinden farklı etnik gruplarla kaynaşma ortamı yakalamak için biçilmiş kaftan.

Kiralık Aşk dizisi karakterlerinin hangi burca sahip olduklarını derledik. 

Defne (Elçin Sangu): Aslan Burcu
Ömer (Barış Arduç): Terazi Burcu
Sinan (Salih Bademci): Aslan Burcu
Seda (Müjde Uzman): Terazi Burcu
Pamir (Seçkin Özdemir): Başak Burcu
Koray (Onur Büyüktopçu): Boğa Burcu
Yasemin (Sinem Öztürk): Oğlak Burcu
Sude (Melisa Şenolsun): Terazi Burcu
Neriman (Nergis Kumbasar): İkizler Burcu
Necmi (Levent Ülgen) : Aslan Burcu
Hulusi (Ferdi Merter): İkizler Burcu
Sadri (Ayberk Atilla): Başak Burcu
Türkan (Hikmet Körmükçü): İkizler Burcu
Nihan (Sanem Yales): Başak Burcu
İsmail (Kerem Fırtına): Terazi Burcu
Nerve filminin konusu ilgimi çektiği için paylaşmak istedim. Film Jeanne Ryan adlı yazarın Nerve isimli romanından uyarlanmış. Filmin başrolünde; Julia Roberts' ın yeğeni Emma Roberts ve Dave Franco'nun kardeşi James Franco oynuyor. Filminde bahsi geçen bir oyun sitesi var. Bu oyun nerve oyunu... Nerve oyunu içinde iki seçenek bulunuyor: izleyici ve oyuncu. izleyiciler belli bir ücret karşılığında, takibe aldığı oyuncuları 24 saat boyunca izleyebiliyor. Asıl kahramanlar tabi ki oyuncular. Kendilerine verilen görevleri yapmak zorundalar, Her yaptıkları görevden sonra banka hesaplarına belirtilen ücret yatırılıyor. Vazgeçip ya da başarısız olunursa; yatırılan tüm para hesaptan çekiliyor. Oyunu ispiyonlamak yasak, Ya da verilen görevi nerve oyunu için yaptığını söylemek, yardım almak da yasak.
Finale kalan oyunculardan kazanan ise nerve oyunu boyunca kazandığı paraları almaya hak kazanıyor. Ne kadar çok takipçin varsa, finale o kadar yaklaşabiliyorsun. Ölümle bile sonuçlanabilecek görevler verilebiliyor. Bu nerve oyunu sadece filmde geçiyor olsa da, ileride bu tarz bir oyun olabileceğini düşünüyorum. İnternet ve teknoloji bağımlılığı, artık hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir baskı yaratmış durumda. Sürekli gözleniyor olmak, seni izleyenlerin istediklerini yapmak, görevleri gözün kapalı yerine getirmeye çalışmak, ucuz bir popülarite kazanmak  ve bunların hepsinin para için yapmak... Çoğu yorumcu pokemon go oyununun, nerve oyunu için bir prototip olduğunu söylüyor. Görelim bakalım bu filmin konusu olan nerve oyunu, gelecekte karşımıza çıkacak mı?

Resim için kaynak: https://webapp.zedge.net/browse/wallpaper/?id=10927644#featured

Hayvan severlerin hatta sevmeyenlerin bile çok hoşuna gideceği bir aksesur olan üç parçalı hayvan figürlü yüzükler, ellere farklı bir görünüm kazandırıyor. El bakımı ve tırnak boyama sanatında zirveyi zorlamaya başladığımız şu zamanlarda, her kadının aksesuar kutusunda görmek isteyeceği, kendini ifade edebileceği bu üç parçalı hayvan figürlü yüzükler gerçekten harikalar. Sevdiğin bir hayvan ya da kendini onunla özdeşleştirdiğin huyunu sevdiğin bir hayvan dostun varsa, bunu herkese gösterebilir, modanı yaratabilir, dikkatleri üzerine çekebilirsin. Hediye olarak gayet güzel de bir fikir. Doğa aşığı, hayvansever bir kıza bununla evlenme teklifi bile yapılabilir bence :) Yüzükler etsy.com adresinden temin edilebiliyor... Bu arada kolye şeklinde olanları da var.

Baykuş mu seviyorsun?
 Bir Bulldog mu isterdin?

Ya da Romantik bir Flamingo?


Yılbaşı geliyor... Geyikler çok tatlı değil mi? 


Tembellik yapmayı sevenlerden misin? Al sana tembel bir hayvan :)  Bugün canın sıkkın, surat asasın mı var? Pers Kedisi yüzüğü takma zamanı :) Kurnaz kişisine gelsin bu Tilki yüzüğü de :)
 Yırtıcı bir kişiliğin varsa tak Kaplan yüzüğünü :) ona göre davransınlar :D 
Resimler için kaynak: http://twentytwowords.com/these-3-piece-animal-rings-let-you-walk-on-the-wild-side/
https://www.etsy.com/listing/251848355/orange-squirrel-3-piece-ring-set-enamel?ref=shop_home_active_2


SORU:

Bir ortamda 3 tür üye var. Yeşiller sürekli doğru, Maviler sürekli yalan, Kırmızılar da bazen doğru, bazen yalan söylerler. X, Y ve Z bu ortamın 3 farklı renkte üyesidir.  Üyelerin konuşmaları şu şekildedir:

X: Ben Kırmızıyım.
Y: X yeşildir.
Z: X mavidir.

Bunlardan yola çıkarak, hangi harf hangi renge aittir bulunuz.
CEVAP: 

X: Mavi
Y: Kırmızı
Z: Yeşil
Kafelerin en farklı, en tuhaf ve en entellerini bulduk derledik:) İstanbul da yaşayanlar için farklı seçenekler ve farklı konseptler sunan bu ilginç kafeler, gerçekten insanda sihir etkisi bırakıyor. Sanki bir yerlerden Harry Potter'ın gizemli dünyasına açılacak bir kapı çıkacakmış hissi veriyor:) Hep aynı tarz kafelere gitmekten sıkılanlar ya da arkadaşlarını şaşırtmak isteyenler için, değişik atmosfere sahip olan ilginç kafelere bir göz atalım:


Monarch Marine (Eski Otomobil sevenler)
Motor, bot ve dalış malzemeleri satan bir dükkan, bir fotoğraf sanatçısının dokunuşlarıyla bir kısmı kafe haline getirilmiş. Kafe içinde 1950 yıllarından kalma otomobiller, iki asırlık ceviz ağacından yapılma kocaman bir tezgah bulunuyor. 5-6 adet masa bulunuyor ve bu masaların alt kısımlarından el yapımı zincirler sarkıtılmış. Eski arabalar ufak süslemelerle daha da ilgi çekici hale getirilmiş. Çay, kahve ve tatlı canınız çekerse, farklı bir ambiyansla keyfi iki katına çıkarabilirsiniz. Kafeyi Karaköy Kemeraltı caddesinde bulabilirsiniz.

Walter's Coffee Roastery (Braking Bad dizisi sevenler)

Bir başka farklı Kafeye de Moda Caferağa caddesi dolaylarında rastlıyoruz. Braking Bad dizisi hayranları mutlaka uğramalı. Kafeye girdiğinizde, dizinin içinde gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Duvar dekoru kocaman bir periyodik cetvelden oluşuyor. Deney tüplerinde kahveler hazırlanıyor, sarı tulumlarla garsonlar servislerini yapıyorlar.

Anti Cafe (Zamanın değerini bilenler)

Bu gizemli kafe yolculuklarından bir başka durağı da yine Kadıköy Yeldeğirmeni taraflarında karşımıza çıkıyor. Adeta sosyalleşmenn adresi olan bu kafede sadece zaman satılıyor. Yani bir saat için 10-15 TL gibi bir ücret ödüyor ve zamanın tadını diğer insanlarla paylaşabiliyorsunuz. Yemek yok, içecek yok. Eğer siz getirip, oradakilerle paylaşmak isterseniz en kallavi sofralara bile denk gelebilirsiniz.

Sedona (Bisiklet aşığı olanlar)

Yeniköy semtindeyiz şimdi de. Bisikletseverlerin en uğrak yeri, Sedona... Bisilet kiralama ya da bisikletinizle ilgili bir sorunu çözmek istediğinizde nefis kahveler ve tatlılarda size eşlik ediyor.

Minoa Cafe Bookstore (Kitap Kurtları)

Kafeye iki koku için gidilir. Birincisi yemek, ikincisi kitap kokusu. Yani kitap kurtları için harika bir mekan. İngilizce kitaplar dahil birçok kitabı kafe ortamında bulabilir, yemeğinizi kütüphanelerin arasında yiyebilirsiniz. Akaret'lere yolu düşenler için aklınızda bulunsun.

Hobbit House (Paylaşmayı sevenler)

Balat semtinde bulunan bu kafenin girişinde, paylaş-kurtul yazan bir gardrop karşılıyor sizi. Mahalle sakinleri ya da müdavimler kullanmadıkları eşyaları buraya bırakıyor, ihtiyacı olanlar da ücretsiz bir şekilde yine burdan alabiliyor. Renklerin içinde geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış objeleri de inceleyebilirsiniz.Resimler için kaynak: 
http://www.ertekin.com.tr/pro/referans/index.php?/category/147/start-15
http://listelist.com/anti-cafe/
http://azsekerli.com/kadikoy-modada-acilan-walters-coffee-roastery/
https://www.zomato.com/tr/istanbul/sedona-concept-yenik%C3%B6y-merkez-istanbul/photos
http://oyalamaca.blogspot.com.tr/2015/01/aklimi-basimdan-alan-kitapci-minoa-cafe.html
http://www.yineiyiyedik.com/2016/04/hobbit-house-balat/
http://matchupmag.com/gurultuden-uzakta-5-mekan/